Museo Nacional del Prado, Madryt, Hiszpania

Las Meninas

Najbardziej znany obraz Velázqueza, uważany często za najbardziej tajemnicze dzieło w historii sztuki, znajduje się w Muzeum Prado w Madrycie. To „Las Meninas” – „Panny dworskie” namalowany w 1656 roku.

 

Dzieło to jest ogromne – zostało namalowane farbami olejnymi na płótnie o wymiarach 318 na 276 cm, a pierwotnie było podobno jeszcze większe. W wyniku uszkodzenia w pożarze w 1734 roku obraz miał bowiem zostać obcięty z obu stron o ok. 50 cm – stąd przycięta postać pazia znajdującego się po prawej stronie kompozycji.

 

3 maja 1808: Rozstrzelanie powstańców madryckich

Na obrazie 3 maja 1808. Rozstrzelanie powstańców madryckich Francisco Goya nawiązał do tragicznych wydarzeń mających miejsce po wkroczeniu wojsk Napoleona do Hiszpanii. Doprowadziła do tego zarówno sytuacja międzynarodowa, jak i sytuacja wewnętrzna państwa. Otóż francuski cesarz wydał rozkaz o blokadzie kontynentalnej wobec Anglii i zakazie importu towarów z niej. Do jego wytycznych nie zastosowała się między innymi Portugalia, sprzymierzeniec Anglii. Stąd Napoleon postanowił zablokować porty na Półwyspie Iberyjskim.

Gdy rozum śpi budzą się potwory

Sigmund Freud w Interpretacji snów postawił tezę, że podświadomość ma nieograniczony obszar. Jego powierzchnię zajmuje również życie emocjonalne wraz z fantazjami. Gdy rozum śpi, budzą się potwory, napisał na swojej grafice ponad sto lat wcześniej jeden z najwybitniejszych artystów hiszpańskich i europejskich, Francisco Goya. Jego dzieła zawierają liczne dowody na istnienie irracjonalności w życiu człowieka.

 

Strony

Grantodawcy

Logotyp programu Kultura Dostępna oraz Narodowego Centrum Kultury
Wschodzący Białystok - logotyp miasta Białystok
Żubr - logotyp Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego