II POŁOWA XIX WIEKU

Muzy

Malarstwo realizowane z potrzeby serca staje się arcydziełem, czego dowodem jest namalowany przez Maurice Denis obraz pt. Muzy z 1893 roku. Artysta uzewnętrznił  w nim nie tylko przywiązanie do duchowego piękna idei, wyrażonego dekoracyjną, linearną estetyką, ale także głęboką miłość do żony.

Talizman

Zdarza się, że odkrycia w malarstwie i nowe idee w sztuce powstają  za sprawą zbiegów okoliczności i niewielkiego pudełka po cygarach.

Jedna z kompozycji, istotna dla rozwoju XX-wiecznej awangardy została namalowana przez francuskiego malarza Paula Sérusiera na wieku opakowania po cygarach, wykonanego z drewna wiśniowego. Obraz ma zaledwie  21, 5 centymetrów szerokości i 27 centymetrów wysokości. Pomimo niewielkich rozmiarów zachwyca feerią nieskazitelnie czystych i nasyconych barw.

Wyspa umarłych

Wyspa Umarłych Arnolda Böcklina jest chyba najbardziej znanym obrazem artysty, który zresztą, z racji dużego nim zainteresowania, stworzył kilka jego wersji. Pierwotna, powstała w maju 1880 roku, na zamówienie Alexandra Günthera, kolekcjonera sztuki szczególnie ceniącego sobie malarstwo Böcklina. Obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Sztuki w Bazylei. Druga powstała miesiąc później, tym razem na zamówienie Marie Berna, wdowie po wpływowym finansiście Georgu von Berna, i obecnie stanowi ozdobę kolekcji Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Trzecia wersja powstała trzy lata później.

Strony

Grantodawcy

Logotyp programu Kultura Dostępna oraz Narodowego Centrum Kultury
Wschodzący Białystok - logotyp miasta Białystok
Żubr - logotyp Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego